A szoptatás fájhat, amíg a tejtermelés kereslet-kínálata nem alakul ki. Tejbelővelléskor, ha eleve sebesek a bimbók és a kicsi nem jól kapja be. Ha pang a tej a mellekben, ez a leggyakoribb.
Saját tapasztalatom alapján mondhatom, hogy magára a szoptatásra, annak a folyamatára, nehézségeire és (szerencsére) szépségeire senki nem készített fel. Még akkor is értek meglepetések, mikor a lányom világra jött és őt szoptattam, pedig akkor már volt egy fiam, aki szintén anyatejes/ vegyes baba volt.
Muszáj hangsúlyoznom, hogy a tejbeindulása - a tejbelövellés – az bizony fájdalommal fáj, ahogy az elején a szoptatás is. Az évek alatt amit, a bababoltban töltöttem és töltök, nagyon sok első kismama ezzel nincs tisztában, nem tudja és kudarcként élik meg, hogy:
- fáj nekik a szoptatás,
- a bimbójuk ég és duzzadt, sebes,
- érzik, hogy van tej a cicikben, de nem jön…
- megszületett a kisbabájuk, de nincs tejcsi
- nem tudja a baba bekapni a bimbót
Ezek a leggyakoribb témák, amikkel egy kismamával történt beszélgetés után találkozunk.
Kezdjük szerintem a legelején.
Picit piedesztálra lett emelve az elmúlt évek alatt a szoptatás, az ezzel kapcsolatos kérdések, mintha tabu témák lennének, és nagyon-nagyon kevesen fordulnak szoptatási tanácsadóhoz. A védőnő az nem szoptatási tanácsadó, ahogy én sem vagyok az. De a visszajelzések alapján, nagyon sok kismamának tudtam segíteni. Nekem ez ad igazi örömöt! Most remélem neked is át tudok adni egy kis segítséget, és könnyebben állsz majd a szoptatáshoz!
A legfontosabbat most elmondom: Anya leszel vagy már anya is lettél! Ezzel együtt a hatodik érzéked is aktivizálódott! Érezni fogod, mindig mit kell tenned, hallgass az ösztöneidre! Te tudod, majd a legjobban mi kell a kisbabádnak!
Mosolyogj! Légy boldog, csodálatos vagy!
Okok, miért fáj a szoptatás:
- még a szoptatás el sem kezdődött, a baba megfogant és a mellek duzzadtak, fájnak, kemények. Már a teszt elvégzése előtt nem hiába a mellek az első árulkodó jelek a terhesség valódiságáról. Az első pillanattól kezdve készül a tested a babád etetésére. A bimbó udvar nagyobb lesz és sötétebb.
Válts kényelmesebb melltartókra, innentől figyelj arra, hogy ne hordj túl szoros melltartót! Ez a szoptatás alatt még fontosabb lesz. A túl szoros melltartó elzárhatja a tejcsatornákat!

(Akadnak nők, akiknek a bimbó befelé forduló. Egyáltalán nem türemkedik ki, ami a mell folyamatos növekedése mellett még szembetűnőbb! Ebben segítenek a különböző bimbókiemelők, illetve a Philips Avent Nipplette terméke. A bimbó azáltal, hogy vákuum alá kerül, egyre jobban elkezd kitüremkedni. Ez a folyamat nem máról, holnapra történik! Tehát, ha befelé forduló a bimbód, időben kezd el a kezelését!
FONTOS! – Az utolsó trimesztertől nem ajánlott már használni, mert beindíthatja a tejtermelődést, a tejtermelődés pedig beindíthatja a szülést! Ugyan ez vonatkozik az előtejre! TILOS mellet szívni terhesség alatt, mert szintén beindíthatja a szülést!
Már itt fontos megemlíteni a bőr ápolását, hogy a folyamatos növekedés miatt ne repedjen majd meg.
Saját tapasztalat alapján tudom ajánlani az olajat – szőlőmagolaj, babaolaj. Mid a kettő nagyon jó! Illetve a kollagén, csodákra képes!
- Megszületett a kisbaba - nem tudja bekapni a bimbót, nem tud szopni, nincs tej!
A korházba vigyél magaddal bimbóvédőt! Nem csak magát a bimbót fogja védeni, de segít majd a babádnak is könnyebben szopizni! Nagyon ritka az, hogy egy frissen szült anyukának szépen kiáll a bimbója, pedig ez nagyon fontos a szoptatás sikeréhez!
Nézd meg a kisujjad, látod mekkora az utolsó ujjperc, amin a köröm van? Ennyire kell, hogy kiálljon a bimbó, hogy a kisbaba a nyelvével könnyen körbe ölelje! Mert a babák így szopiznak, úgy hogy a nyelvük szélei felemelkednek, szinte karikaformát vesz fel, így a bimbó teljes vákuum alá kerül. Ha nem áll ki ennyire, akkor nem fogja tudni szívni.
A bimbóvédőt, ha felhelyezed a bimbódra (nyugodtan kenhetsz a melledre bimbóvédő krémet. Ajánlom a Lansinoh bimbóvédő krémet, mert 100% lanolinból készül, nem kell lemosni, így folyamatosan hidratálja a bimbót. Plusz a lanolin vékony zsírréteget képez a bőrödön, így nem tud leázni olyan könnyen), tedd rá a kicsit és látni fogod, hogy szívni fogja! Ahogy egyet-kettőt szív rajta, a bimbó bele kerül a bimbóvédőbe.
Ezzel kezdetét veszi egy türelemjáték, amit neked és az újszülött babádnak is meg kell tanulnia: Neki a szopóreflex által a tejet beindítania, neked pedig a tejbelövellésre figyelni. Erről a következő blogunkban olvashatsz tovább!
Tehát bekapni be tudja, csak szívni nem tudja! Már a korházban érdemes megkérdezni egy orvost vagy nővért, hogy nincs-e a babának letapadva a nyelve. Mert ez is okozhatja, nem tud szabadon mozogni a nyelv!