Nagyon sok könyvet olvastam, mikor terhes lettem és mindent szerettem volna megtudni a szoptatásról. Volt egy, ami annyira komplex volt, teli jó tanácsokkal, hogy megfogadtam: Soha ki nem adom a kezemből.Szeretném veled megismertetni Tracy Hogg szoptatási tanácsadó könyvét, amelynek címe: A suttogó 1-2.
Sajnos az írónő már nem él, de minden tudását, szívét, lelkét bele tette ebbe a könyvbe. Mikor olvastam, úgy éreztem, mintha mellettem lenne és pusztán a jelenléte nyugalmat adna nekem. Végre valaki, aki megértett és tudta min’ megyek keresztül. Aki végre elmondta nekem, hogy bizony-bizony, nem minden kisbaba kisangyal <3 és a szoptatás sem séta galopp. Minden szülőnek csak ajánlani tudom. Még sok-sok mindent tudnék írni, de bízom benne, hogy felkeltettem annyira az érdeklődésed, hogy valamilyen formában te is rátalálj Tracy-re. Akár könyv, vagy pdf fálj formában.
Most kanyarodjunk vissza legújabb blogom témájához: Igény szerint szoptassunk vagy 3 óránként?
A magam példájával szeretném kezdeni, mert számomra az kézzel fogható. Igény szerint szoptattam, mert anyagtejesek voltak szerencsére a gyerekeim, majdnem 100%-ban, csak estére kellett általában pótolni. Azért szoptattam igény szerint, mert magamból indultam ki. Én is akkor eszem, ha éhes vagyok. Van napi ritmusom. Én is reggelizem, tízóraizok, ebédelek, uzsonnázok és vacsorázok. De nem óraműpontossággal – 3 óránként (egyébként így lenne a legegészségesebb). Tartalmában is van, hogy változik és emiatt korábban vagy később vagyok éhes.
Nincs ez másképp a babákkal sem. Megpróbáltam 3 óránként etetni a kisfiamat, de lehetetlennek tűnt. Rengeteget evett az elején. Tejem volt, éhesnek tűnt, nem akartam, hogy sírjon. Az anyai szívem azt súgta: éhes a baba, etesd!
Az igény szerinti szoptatás mellett is kialakult a napi rutin, az étkezések időpontja 30 perces különbségekkel maximum. Az tény, hogy volt, hogy napközben 10-20 alkalommal is evett, főleg mikor növekedési ugrása volt. A kereslet-kínálat is beállt, ami annyit jelent, hogy pontosan annyi tejem volt, amennyire szüksége volt. A növekedési ugrást is könnyebb volt átvészelni. Amit szinte sehol nem szoktak megemlíteni, hogy az anyatej mennyire laktató és mennyi idő alatt emészti meg a kisbaba? Nagyon rövid idő alatt, akár egy-két óra alatt. Ezért is van, hogy egy szoptatós kismama úgy érzi, egész nap csak cicin van a kisbaba.
A tápszer tartalmasabb, nehezebben bontja le a gyomruk, okozhat hasfájást, székrekedést. Érdemes több féle tápszert kipróbálni. A tápszer nem 100%-ban hasznosul, így a tápszeres babák naponta, maximum 2 naponta szoktak kakilni, ellentétben az anyatejes babákkal.
Itt most jó pár dolgot szeretnék ismét (amiatt ismét, mert már korábbi blogokban is tettem erről említést) megemlíteni:
- Nem minden nő tud szoptatni. Igen! Van, aki nem tud, mert:
- kevés a tejtermelő mirigy, vagy szinte nincs is.
- mert a baba szopó reflexe nem tudja beindítani a tejleadó reflexet
- nem jut el az információ az agyalapi mirigybe, amit a prolaktin hormon szabályoz
- túl sok stressz. Bizony, az egyik legrosszabb sajnos legnagyobb hatással bíró tejapasztó a stressz, a rossz hangulat és közérzet. Amin kimondatlanul sok friss kismama átesik a szülést követő hetekben. Vagy nem beszél róla, vagy nem tudja pontosan, hogy szülés utáni depressziója van, amibe nagyon könnyű bele csöppeni. Rossz szülésélmény, síró kisbaba, fájó varratok, vágások, nehezen induló tej, sebes a bimbó és fáj a szoptatás. Otthon vagyunk egy kiszolgáltatott pár napos kisbabával.
Szeretném, hogy a babaetetést és szoptatást kisbabád táplálását úgy alakítsd ki, ahogy nektek, kettőknek a legmegfelelőbb. Ha ISZSZ szoptatni, akkor tedd azt! Ne hagyjd, hogy nagyszülő, nagynéni ebbe bele szóljon, az senkinek nem tesz jót.
Ha 3 óránként, mert neked így könnyebb tartani a kisbabád és a saját magad napirendjét, akkor ennek alapján legyenek az etetések. Úgy is jelezni fog, ha hamarabb lett éhes, de lehet lesz olyan is, hogy teli van a pocakja és még alszik tovább pár órát.
Köszönöm, hogy elolvastad a blogunkat! Ha kérdésed lenne, vagy tanácstalan vagy, írj nyugodtan nekünk vagy keress minket telefonon!
Hasznos bolgjaink:
https://www.9honapbaba.hu/blog/szoptatasi-es-tejtarolasi-segedlet
https://www.9honapbaba.hu/blog/miert-faj-a-szoptatas
https://www.9honapbaba.hu/blog/miert-faj-a-szoptatas-2-resz
https://www.9honapbaba.hu/blog/elet-egy-ujszulott-babaval
https://www.9honapbaba.hu/blog/hogyan-kell-tarolni-az-anyatejet