Tejbelövellés
A tejbelövellés az a folyamat, amikor a szülés után néhány nappal az anya mellei megtelnek tejjel. Ez általában a szülés utáni 2-5. napon következik be, és sok anya tapasztalja, hogy mellei ilyenkor kemények, melegek, duzzadtak és érzékenyek lesznek. Ez a hormonális változások eredménye, különösen a prolaktin szint növekedése miatt, amely serkenti a tejtermelést. Ez egy teljesen normális folyamat.
A telbelövellés előtt is van tej a mellekben, ezt nevezzük előtejnek. Az előtej telis tele van vitaminnal, szinte aranyló sárga a színe, és a kicsi újszülött babák éretlen kis pocakja nagyon könnyen megemészti. Ezért sincs még ilyenkor pocakfájás.
Sűrűn és rendszeresen kell a kicsiket cicire helyezni, minél többet stimulálni a melleket, hogy a tejtermelődés ténylegesen beinduljon és megtörténhessen a tejbelövellés. Hatalmas kacsa hír, hogy csaszár szülés esetén nem indul be a tej. Dehogy is nem! Nem attól függ a szoptatás lehetősége, hogy hogyan szülünk, hanem attól, hogy sikerül-e szoptatni.
Fontos!
A szoptatás sikeressége ugyan annyira függ a kismamától, mint amennyire a babáktól!
- Ha letapadt a baba nyelve, akkor már nem tud jól szopizni, mert a nyelvével nem tudja körül ölelni a bimbót.
- Vannak lusta babák, akik pillanatok alatt megszokják a cumisüvegből a szopizást és utána már azért sem akarnak cicizni.
A korházba érdemes mindent bevinni, mindent, ami segítségedre lehet a szoptatás elején. Mellszívó, bimbóvédő, bimbóápoló krém, melltörlő kendő, melltartó betét, szoptatós melltartó.
Saját tapasztalatom alapján, emlékszem, hogy a tejbelövellés időszaka meglehetősen intenzív volt. Első alkalommal szembesültem azzal, hogy melleim mennyire feszülnek, és mennyire érzékenyek lehetnek. Hatalmasak lesznek a melleid, mintha megműtetted volna. Az érzés kissé fájdalmas, de ugyanakkor megható is volt, mert tudtam, hogy ez a természetes folyamat.
Tejleadó reflex
A tejleadó reflex ezzel szemben egy olyan mechanizmus, amely során a baba szopása serkenti az anya agyában az oxitocin hormon termelését. Az oxitocin hatására a tejmirigyek körüli izmok összehúzódnak, és a tej a tejcsatornákon keresztül a mellbimbóhoz jut. Ezt a reflexet gyakran "let-down reflex"-nek is nevezik, és az anya gyakran érzi, ahogy a tej áramlik, ami egy enyhe bizsergő vagy meleg érzés formájában jelentkezhet.
A tejleadó reflex beindulása semmivel sem téveszthető össze, magától is képes beindulni. Ha pár hét után beállt a kereslet-kínálat (igen, a tested erre is képes), beindul a tejleadó reflex és a ciciből magától el kezd folyni a tej, ezzel is jelezve itt van a következő szoptatás ideje.
És ITT JÖN A LÉNYEG!
A kisbabának képesnek kell lennie arra, hogy a szoptatás kezdetén, a mellre helyezést követően, beindítsa a tejleadó reflexet. Mikor a kicsit rá teszed a cicire, abban a pillanatban, ahogy bekapta, gyorsan és röviden kezdi szívni, ez váltja ki a hormonális változást és indítja el a tejserkentést, váltja ki a tejleadó reflexet!
Miért olyan fontos ez?
Mai napig futok bele olyan kétségbe esett anyukákba, akik nem értik, hogy miért nem cicizik a baba. Pár kérdés után kiderül, hogy nem indul be ez a folyamat, nem tud szívni a baba, mert nem tudja, hogy kell be indítani a cicit. A cici beindítás kulcsa, a megfelelő szopizás. Ez pont olyan, mint az autóindítás…csak egy bizonyos kulccsal indul.
Mi okozhatja a babáknál ezt a problémát?
A túl korai etetés cumisüvegből, cumi használata. Mind a kettő cumizavart okoz. Amennyire van rá lehetőség, erőd, energiád, kitartásod, ne adj a kicsinek cumisüveget. Használj inkább fecskendőt vagy svéditatót. Hosszú távon megtérül ez a rengeteg fáradozás.
Ha már megtörtént a cumizavar, mit tehetsz ellene?
Nem fogsz örülni, amit most írni fogok, de csak ez az egy módja van. Drasztikus lépés, semmit sem használni innentől, csak a cici maradjon. Nem lesz egyszerű, és ne egy nap után várj csodát, napokig fog tartani, mire sikerülni fog, és azzal sincs baj, ha nem fogod bírni lelkileg. Mindenki maga tudja, hol van a tűréshatár, mikor már hullafáradt vagy és csak egy kis alvást szeretnél <3
De hidd el, megéri! Nincs annál csodálatosabb, mint összebújva aludni, pici cicizés, újra aludni és nyugalomban lenni kettesben.
A két jelenség különbségei és összefüggései
A tejbelövellés és a tejleadó reflex tehát két különálló, de egymással összefüggő folyamat. A tejbelövellés biztosítja, hogy elegendő tej álljon rendelkezésre, míg a tejleadó reflex segíti a tej megfelelő időben és módon történő kibocsátását.
Ezek a folyamatok együttesen biztosítják a sikeres szoptatást. Az első hetekben különösen fontos, hogy az anya és a baba szinkronban legyenek egymással. A tejbelövellés általában az első nagy lépés a tejtermelés megindulásában, míg a tejleadó reflex folyamatosan segíti a tej áramlását minden egyes szoptatás során.
Záró gondolatok
Összegzésként, a tejbelövellés és a tejleadó reflex két alapvető és természetes folyamat, amelyek segítik az anyákat abban, hogy megfelelően táplálják kisbabáikat. Mindkét jelenség különleges és fontos szerepet játszik a szoptatás sikerében.
Az anyák számára, akik először tapasztalják meg ezeket a folyamatokat, hasznos lehet, ha tudják, mire számíthatnak, és ha szükséges, segítséget kérnek tapasztaltabb anyáktól vagy szoptatási tanácsadóktól. Saját tapasztalataim alapján mondhatom, hogy bár néha kihívásokkal teli lehet, a szoptatás minden pillanata megéri az erőfeszítést.
Kapcsolodó blogok: