Vargáné Dávid Zsófia
2021. 02. 01. 09:00:00
1) A Tv és a mobil túlterheli az idegrendszert
Bár úgy tűnik, a baba nem reagál a tévére, nem nézi, hatása azonban van, hiszen az onnan érkező zajokat, fényeket akkor is érzékeli a baba, amikor nem nézi.
Mivel ezek általában nagyon intenzív fények és zajok, a folyamatos tévézés, még, ha passzív befogadóként is, túlterheli a csecsemő, a totyogó idegrendszerét. Gyakran az esti túlfáradás, hangos, kimerült sírás, túlpörgés és az ezzel összefüggésben levő nehéz elalvás hátterében is ez áll.
2) Kevesebbet mozognak
Bár úgy tűnhet, a baba nem nézi a tévét, ha egy szobában van vele, azért még hatással van rá. Kamerás kísérletek bizonyították, hogy azok a babák, akik a bekapcsolt tévével egy szobában voltak, idővel nézni kezdték a tévét, és emiatt kevesebbet játszottak ugyanannyi idő alatt, nem tudtak elmélyülni a játéktevékenységben, mert a tévé mindig elvonta a figyelmüket, valamint sokkal kevesebbet mozogtak, mint azok a babák, akik mellett nem szólt a tévé.
Bár a szülő számára sokkal kényelmesebb, ha a kicsi néha nyugton van, amíg a tévét nézi, illetve, ha ő nézheti a tévét, miközben a baba mellette játszik, ezt lehetőség szerint minél rövidebb időre korlátozzuk, mert a baba fejlődését a mozgás az, ami elősegíti.
3) A szeme
A televíziózás fárasztja a szemet és az idegrendszert. A mai modern tévék már nem olyan fárasztóak a szem számára, mint a régebbiek, azonban a kicsi szeme még nem eléggé fejlett, ezért a huzamos tévénézés, az egy pontra fókuszálás nem tesz jót neki, ez később rövidlátáshoz vezethet.
4) Nem érti, amit lát
A baba nem érti, amit lát a tévében. Sőt, a 3-4 éves gyerekek sem igazán értik, amit látnak. Ezért nagyon fontos, hogy ha már nézi a gyermek, akkor a korának megfelelő meséket nézze, ne nézzen felnőtteknek való műsorokat. Jobb, ha közösen nézünk meg vele együtt meséket, hogy el tudjuk magyarázni, mi történik, és a kicsi is fel tudja tenni a saját kérdéseit.
A televízió nem pótolja a meseolvasást, a fejből mesélést. Amikor a kicsi tévét néz, megszűnik a belső képalkotása, nem használja a fantáziáját, aminek a fejlesztése pedig nagyon fontos lenne, hiszen később az olvasás során, az iskolában is nagy szüksége lesz ezekre a készségeire. Tehát fontos, hogy ne tévézzen a kisgyermek korlátlanul, olvassunk neki mesét, találjunk ki közösen történeteket, rajzoljunk, gyurmázzunk sokat!
A tévében látható agresszió növeli a gyermek agresszivitását is, ezért is fontos, hogy jól válogassuk meg a kicsi által nézett meséket, mert sokszor még a gyermekműsorokban is előfordulnak agresszív jelenetek.
Fontos tudni, hogy míg az olvasott mesében látható képet a kicsi nem képzeli el teljes valójában, addig a tévé ugyanannak a mesének a valódi változatát jeleníti meg. Például, amikor a farkas megeszi a nagymamát, az a mesefilmben megjelenítésre kerül, mesélés közben azonban a kicsi ezt nem teljes véres valójában képzeli el, ezért ott ez számára egészen mást jelent.
A tévében látottakat a kisgyerekek gyakran le is utánozzák, ezért is kerülendőek a nem megfelelő mesék.
Nehéz.
Nagyon nehéz megállni, hogy a kisbaba kimaradjon minden kütyüből. Nálunk, mikor terhes lettem, a férjemmel megbeszéltük, hogy egy éves koráig nincs tv. Ebből lett két és fél év. A végén már egyáltalán nem volt tudatos. Csak észre vettük, hogy nincs szüksége rá. Ennek ellenére annyiszor eljátszadoztam a gondolattal, mikor kicsi volt, hogy: De jó lenne egy gyerek mentes zuhany, egy meleg kávé, fél óra olvasás nyugodtan, Elég lenne csak a tv-t bekapcsolni...ma már tudom, hogy nagyon igaz az, hogy ami a legjobb a gyereknek hosszú távon az a legnehezebb és a legkeményebb.