A meseolvasás gyermeknek a legtöbb, amit érte, a fejlődéséért tehetsz. Szerintem. Aki szeret olvasni, pontosan tudja, milyen csodálatos, mikor olvasás közben a fantázia szárnyra kell és a saját kis képzeletvilágunkban egy általunk forgatott film pörögni kezd.

A kisgyerekkel is így van. A saját értelmi szintjükön, önmaguk gondolatai által készítik el a mesét, amit gondolatban újra és újra levetítetnek, miközben olvasol. Nem kell Tv ahhoz, hogy egy történet érdekes legyen. Mi sem példázza ezt jobban, mint hogy minden féle 2D-3D-4D vetítés és animáció nélkül, akár 1000-szer meghallgatják szívesen a legegyszerűbb magyar meséket.
Örömet szerez számukra, hogy már a jól ismert történetnek tudják a végét, mégis élvezettel hallgatják.
Fájó sajnos látnom, hogy egyre kevesebb szülő olvas a kisbabájának. A fokozatosságot és az érdeklődést sem sikerül felkeltenie már a kisgyermekben. Sokan nem tudják, de a meseolvasát – a tartalmas 20-40 oldalas meséket – ugyan úgy felkel építeni a kisgyermeknél. Évek munkája, mert egy totyogó biztos nem fogja végig hallgatni A kiskakas gyémánt félkrajcárját.
Mennyi mesét érdemes olvasni adott életkorban?
0-6 hónap – erősen kontrasztos képek előnyben vannak. Babalapozók, mondókás könyvek pl: Gróh Ilona: Ringató lapozók, kukucskálós könyvek
6-12 hónap között: Leporelló lapozók, rövid mesék, amik dallamosak, akár versek pl: Sün Balázs, Anyám tyúkja.
12 -18 hónap között: Összetettebb rövid mesék, azonos szereplőkkel, adott témakörben. Pl: A kisvakond könyvsorozat – A kisvakond és az egér, a kisvakond és a medvék
18-24 hónap között: Rövid 5-10 perces mesék, egy oldalon egy összetettebb kép, hosszabb szöveggel.
Pl Barátaim a járművek: Járművek a tanyán
2 éves kortól: Határ a csillagos ég, a kisfiamat minden érdekelte ekkortól: Scolar könyvek, Thomas könyvek, Bogyó és Babóca könyvek, Disney könyvek. Volt, hogy naponta 2-3 órát olvastunk neki. Reggel, déli alvásnál és ugyan úgy este is.
Milyen pozitív tulajdonságokkal jár, ha minden nap olvasunk a gyermekünknek?
- összetartja a gyermeket és a szülőt
- segít a beszéd fejlődésben
- fejleszti a kommunikációs készséget
- fejleszti a logikai készséget
- az olvasás tanítja a gyermeket
- fejlődik a szókincs, és a szavak könnyebben értelmet nyernek
- segít a gyerekeknek ellazulni, megnyugodni
Milyen hatással volt rá a sok olvasás?
Igazi tapasztalatokat és levonható következtetéseket akkor lehetne igazán jól levonni, ha párhuzamosan lett volna egy másik gyermek is, akinek nem olvastak. Így csak marad a saját észrevételem.
Eszméletlen mennyiségű mese fejből elmondva, választékos szókincs, kíváncsi és érdeklődő személyiség, aki nyitott a világa. Ami számomra is kedves észrevétel: hangulata alapján lapozgatja a könyveit és választ közülük.